افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن چیست؟

0
1215
مواد افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن

سیمان پرتلند، آب و سنگدانه، سه جزء اصلی بتن است و هر آنچه به آن اضافه گردد در دسته افزودنی بتن بررسی می‌شود. این افزودنی‌ها انواع متنوعی دارند. باید مشخص شود که چه هدفی پشت اضافه شدن این مواد است.اگر قصد دارید جلوی یخ زدگی را بگیرید، افزودنی حباب‌زاد، انتخاب مناسبی است. اگر به دنبال کاهش دهنده ی آب بتن هستید، دسته خاصی از افزودنی‌ها وجود دارد که کار شما را راه می‌اندازند.

در این مقاله قصد داریم افزودنی‌هایی را بررسی کنیم که کاهش دهنده آب بتن هستند و عملکرد و شیوه استفاده و انواع آن را بررسی کنیم.

میزان کاهش آب در صورت اضافه شدن افزودنی کاهش دهنده آب بتن چیزی در حدود پنج تا ده درصد است. همین میزان باعث می‎شود تا مقدار مقاومت نهایی تا ۲۵ درصد بالا رود.

اضافه کردن آب می‌تواند مقاومت را کاهش دهد. مواردی وجود دارد که شما از میزان مقاومت بتن راضی هستید و قرار نیست مقاومت افزایش یابد اما نگران کاهش میزان مقاومت ناشی از اضافه شدن آب هستید. در این مورد هم افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن به کمکتان می‌آید.

افزودنی کاهش دهنده آب بتن

کاهش میزان تخلخل بتن به معنای کاهش فضاهای خالی میان اجزای بتن است. کاهش تخلخل به تراکم بیشتر بتن کمک می‌کند و مقاومت بالا می‌رود. کاهش فضاهای خالی میزان نفوذ به معنای نبود فضای نفوذ مواد مخرب است که در نهایت منجر به پایداری بتن خواهد شد.

اگر نگاهی به نقسیم‌ بندی انواع افزودنی بتن بیندازیم، افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن در دسته افزودنی‌های روان‌کننده یا کندگیر بررسی می‌شود.

مواد شیمیایی که در مرحله قبل از بتن ریزی به بتن اضافه می‌شوند. بتن برای آنکه به کارایی لازم برسد، آزمایش اسلامپ را با موفقیت پشت سر بگذارد و در عین حال میزان آب کمتری مصرف کند، از افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از افزودنی‌کاهش دهنده ی آب بتن

تغییر در نسبت سیمان و آب اگر درست انجام شود مزایای بسیاری دارد.

  • کم شدن میزان آب به بالا رفتن چگالی بتن و کیفیت چسبندگی منجر می‌شود.
  • تنها روش کاهش آب بتن استفاده از افزودنی است.
  • شاید تصور کنید که می‌توان به راحتی نسبت آب به سیمان را کم کرد و به هدف مورد نظر رسید در حالی که کاهش میزان آب کارایی بتن را کاهش می‌هد.

شما با مخلوط بسیار سخت و شکل ناپذیر مواجه می‌شوید که عملا حین بتن ریزی کارایی ندارد به همین دلیل است که از افزودنی‌ها بهره می گیریم.

  • با اضافه کردن افزودنی میزان روانی و شکل پذیری بتن حفظ خواهد شد
  • اسلامپ یا همان میزان جریان پذیری بتن بدون آنکه نیاز به اضافه کردن آب بیشتر وجود داشته باشد حفظ می‎شود.
  • این افزودنی‌ها طی زمان تبخیر نمی‌شوند.
  • با مقدار آب کمتری به مقاومت مورد نظر دست پیدا خواهید کرد.

 افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن چه تاثیری بر مقاومت بتن دارد؟

افزودنی کاهش دهنده ی آب بتن

معمولا با استفاده از این افزودنی مقاومت به دلیل تغییر در نسبت آب و سیمان بالا خواهد رفت. اگر دو بتن مقدار سیمان، حباب هوا و اسلامپ یکسانی داشته باشد، مقاومت بتن پس از ۲۸ روز در صورت اضافه کردن کاهنده ی آب بتن از ۱۰ تا ۲۵ درصد بیشتر است.

کاهش دهنده ی آب بتن چه تاثیری بر گیرش بتن دارد؟

بستگی به ترکیبات افزودنی دارد و ممکن است افزایش دهد، کاهش دهد یا حتی بی تاثیر باشد. به طور مثال اگر از افزودنی ASTM C494 نوع A تاثیر خاصی بر گیرش ندارد اما افزودنی‌های نوع D ماهش دهنده آب بتن در کنار کاهش دهنده سرعت گیرش عمل می‌کند و افزودنی در مقابل نوع E علاوه بر کاهش میزان آب به تسریع گیرش کمک خواهد کرد و همه این موارد به ترکیبات شیمیایی افزودنی وابسته است.

اگر افزودنی آب بتن را اضافه کنید اما در میزان مصرف آب تغییری ایجاد نکنید چه خواهد شد؟

در این شرایط مخلوط ایجاد شده اسلامپ بالاتری دارد اما سرعت افت اسلامپ کاهش پیدا نمی‌کند. افت سریع در مورد اسلامپ به معنای اختلال در عملکرد بتن است. در نهایت زمان کمتری برای بتن ریزی خواهید داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید