دیجیتالی سازی تجهیزات ساختمانی

0
754
دیجیتالی سازی تجهیزات ساختمانی

پس از انقلاب صنعتی، ساخت و ساز به سمت صنعتی شدن پیش رفت و این روزها با انقلاب تکنولوژی باید روز به روز شاید نزدیک شدن دنیای دیجیتال به تجهیزات ساختمانی باشید.

این مسیر ابتدا در حوزه طراحی خود را نشان داد. طراحان با استفاده سیستم‌های دیجیتال و کمک مدل‌سازی‌های رایانه‌ای چند دهه است که به صورت مداوم طراحی‌های خود را بهبود می‌دهند. مدل سازی اطلاعات ساختمانی به بهبود کیفیت ساختمان سازی و کاهش هدر رفت مالی کاهش مصرف انرژی و از همه مهم‌تر، توانایی پیش بینی عملکرد سازه در شرایط زلزله و طوفان منجر شد و زمینه ساز اتخاذ تصمیماتی شد برای آینده.

گام اول دیجیتالی سازی صنعت ساختمان خود را در مدل‌سازی‌های سه بعدی نشان داد و به مرور در تجهیزات ساختمانی نیز متبلور شد.

تحول تجهیزات ساختمانی در عصر دیجیتال

ساختمان‌سازی هزینه‌های بالایی دارد، بهره‌برداری از ساختمان نیز هزینه‌های مصرف انرژی و منابعی خواهد داشت که روز به روز کمیاب‌تر و گران‌تر می‌شود. رویکرد دیجیتال سازی و هوشمند سازی تجهیزات ساختمانی به سمت استفاده از ابزارهایی پیش می‌رود که کاهش تلفات انرژی و بهینه سازی شرایط بهره‌برداری ساختمان را در پی داشته باشد.

جهان در نطقه‌ای ایستاده که هوشمند سازی تجهیزات ساختمانی منافع زیادی به دنبال خواهد داشت. هوشمند سازی سیستم روشنایی، سیستم تهویه، گرمایش و سرمایش، سیستم کنترل امنیتی به همراه نظارت خودکار و کارآمد، بهینه سازی شرایط بهره‌بردای از ساختمان در نهایت برای مصرف کننده و البته محیط زیست سودمند است.

دیجیتالی سازی تجهیزات ساختمانی

با احتساب مصرف جهانی ۴۰ درصدی انرژی در حوزه بهره برداری از ساختمان، می‌توان پیش‌بینی کرد که در هزینه ۸۰ درصدی مصرف انرژی که حین بهره‌برداری به مصرف کننده تحمیل می‌شود کاهش قابل ملاحضه‌ای ایجاد شود.

هوشمند سازی تجهیزات ساختمانی فرایندهای ساخت و بهره‌برداری را یکپارچه خواهد کرد.

به طور سنتی زمانی که کار برنامه ریزی ساختمان آغاز می‌شود، مشاوران و برنامه ریزان در حوزه‌های متفاوت و به صورت جداگانه کار خود را پیش می‌برند.

لوله‌کشی و برق کشی و تجهیزات ساختمانی مکانیکی و … توسط تیم‌هایی به صورت جداگانه برنامه ریزی می‎شود. این عدم هماهنگی در طراحی و ساخت تجهیزات ساختمانی در نهایت منجر به ایجاد مشکلات جدی در مرحله ساخت می‌شود.

با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یا همان BIM و با توسعه مفاهیم و شیوه‌های طراحی و بهره‌برداری تجهیزات ساختمانی در تمامی رشته‌ها ابتدا مدل‌سازی‌های کارآمد در رایانه انجام می‎شود و سپس در صورت لزوم مدل مستقل ایجاد شده و این امکان را به شما خواهد داد تا هر مغایرتی میان طراحی و توسعه تجهیزات ساختمانی وجود دارد را به راحتی تشخیص دهید و برای رفع آن اقدام کنید.

داشتن یک مدل کاملا مجازی و در عین حال دیجیتال سازی تجهیزات ساختمانی را با عنوان “دوقلوی‌های دیجیتال حوزه ساخت و ساز” می‌شناسند.

برنامه ریزی بین رشته‌ای

توجه به دیجیتالی سازی تجهیزات ساختمانی و امکانی که در راستای برنامه ریزی بین رشته‌ای ایجاد می‌کند می‌تواند به طور همزمان یک راه‌حل هماهنگ و چند رشته‌ای ارائه کند. طراحی دقیق و بهینه سازی تمامی جزئیات امکان پذیر می‌شود.

از ایجاد درب یا پنجره در طراحی اولیه ساختمان گرفته تا استفاده از تکنیک‌هایی برای کاهش هدر رفت انرژی گرفته تا سناریوهای عایق‌کاری ساختمان که مستقیما بر گرمایش و سرمایش خانه موثر است.

در نتیجه شاهد فرآیند طراحی و ساخت و استفاده از تجهیزات ساختمانی مقرون به صرفه، ساده و پایدار خواهید بود که منجر به سازه‌هایی ایمن و کارآمدتر می‌شود.

ساختمان هوشمند چیست؟

ساختمان‌های هوشمند در واقع سازه‌هایی هستند که از مرحله طراحی تا بهره‌برداری ساختمان از تجهیزات دیجیتال ساختمانی و مدل‌سازی‌های رایانه‌ای بهره برده باشد.

هوشمند سازی ساختمان به معنی ایجاد ساختاری است که با کمترین انرژی مصرفی، سرمایش و گرمایش خانه تامین شود، بالاترین استفاده از انرژی‌های پاک ایجاد شود، امکان کنترل از راه دور خانه ایجاد شود و ضریب ایمنی سازه بالا رود و بسیاری موارد دیگر که ساختمان سازی را به سمت توسعه پایدار پیش می‌رود.

مفهوم Digital Twins در صنعت ساختمان به چه مواردی اشاره دارد؟

اصطلاح  Digital Twins یا همان دوقلوی دیجیتال را این روزها در زمینه تجهیزات ساختمانی و صنعت ساخت و ساز می‌شنوید.

یک محیط دوگانه که با فضای دیجیتال کاربردی و فیزیکی و چند حوزه‌ای با دو هدف اصلی گسترش پیدا می‌کند: هدف اول پیش‌بینی عملکرد‌های آینده تجهیزات ساختمانی است و هدف دوم منبع اطلاعاتی که تاریخچه این عملکردها را در خود جای می‌دهد.

به این ترتیب اطلاعات مجازی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد و در تصمیمات آینده ساخت و ساز تاثیر قابل ملاحضه‌ای خواهد داشت. همکاری بین رشته‌ای بیشتری را شاهد خواهید بود و ناکارآمدی کاهش می‌یابد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید