ضد یخ بتن چه کاربرد و ویژگی هایی دارد؟

0
1486
ضد یخ بتن

ضد یخ بتن یکی از افزودنی های مواد ساختمانی پر مصرف است چرا که پروژه های ساخت و ساز حتی در هوای سرد نیز نباید متوقف شوند، بتن ریزی در دمای پایین یک مشکل و چالش اساسی پیش روی سازندگان است. هوای سرد باعث می شود آب داخل بتن یخ زده و عمل هیدراسیون انجام نشود، پس باید چاره ای اندیشید تا این مشکل را خنثی کرد. یکی از بهترین ایده ها برای رفع این مشکل استفاده از ضد یخ است.

ضدیخ دمای داخلی بتن را بالا برده و باعث گیرش سریع تر آن می شود، در واقع ضدیخ این کار را از طریق پایین بردن نقطه انجماد آب و سیمان انجام می دهد؛ زیرا کسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند به خوبی می دانند که هوای سرد گیرش بتن تازه را به مقدار قابل توجهی به تعویق می اندازد. این تاخیر در گیرش اثرات منفی زیادی بر مقاومت نهایی بتن خواهد داشت.

انواع ضد یخ بتن و کاربرد آن ها

ضدیخ بتن در بازار به دو شکل موجود است:

  1. ضد یخ مایع
  2. ضد یخ پودری

ضد یخ بتن مایع

ضد یخ بتن مایع از ترکیب کلسیم و نیترات سدیم به دست می آید. از این نوع ضدیخ برای بتن های مسلح استفاده می شود. ضدیخ مایع خاصیت روان کنندگی نیز دارد، از این رو باعث کاهش آب اختلاط بتن و در نتیجه افزایش مقاومت آن نیز می شود. ضدیخ های مایع بتن نقش موثری در بالا بردن حرارت داخلی و افزایش سرعت گیرش بتن دارند.

 ضد یخ بتن مایع

ضد یخ بتن پودری

ضدیخ بتن پودری برای بتن های مسلح به کار برده نمی شود، زیرا در این ضدیخ یون های کلر را بیشتر از حد استاندارد به بتن انتقال می دهد و این موضوع باعث خوردگی میله گرد می شود. لازم به ذکر است ضدیخ های پودری از ترکیب کلسیم کلرید و نمک های معدنی تشکیل شده اند. همین ترکیب باعث شده این نوع ضدیخ را برای بتن های مسلح به کار نبرند. از این نوع ضدیخ بیشتر در بتن درجا یا سازه های بتنی پیش ساخته استفاده می شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاربرد ضدیخ بتن می توانید به مقاله ضد یخ بتن چیست؟ مراجعه کنید.

ویژگی های ضد یخ بتن

ضدیخ بتن دارای ویژگی متعددی از جمله موارد زیر می باشد.

ویژگی های ضد یخ بتن
  • یکی از مهم ترین ویژگی های ضدیخ بتن عملکرد چندگانه است. این ماده براساس استانداردهای دقیق و مشخصی تولید می شود و تنها کارایی آن جلوگیری از یخ زدگی بتن نیست، زیرا این ماده بر هیدراسیون بتن نیز تاثیر می گذارد و از آب شدگی و یخ زدگی بتن جلوگیری می کند. نوع مایع آن خاصیت روان کنندگی نیز دارد و اسلامپ بتن را افزایش می دهد.
  • ضدیخ های مایع مانند یک ضد حباب عمل می کنند و مانع از تشکیل حباب های هوا در بتن می شوند. این ویژگی باعث افزایش مقاومت نهایی بتن خواهد شد.
  • مقدار ضدیخ مورد استفاده در بتن به دمای هوا بستگی دارد. اندازه دقیق این ماده بر اساس محاسبات دقیقی باید تعیین شود. افراط یا تفریط در استفاده از ضد یخ قطعا تبعات خوبی به دنبال نخواهد داشت.

 مزایا و معایب استفاده از ضد یخ در بتن

استفاده از ضدیخ در بتن مزایای بسیاری به دنبال دارد در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

مزایا استفاده از ضد یخ در بتن

  • این ماده در هوای سرد مانع از یخ زدگی آب بتن شده و دمای داخلی بتن را افزایش می دهد، این افزایش دما باعث گیرش سریع تر بتن و باز کردن قالب ها می شود؛ در نتیجه سرعت اجرای عملیات نیز بالا می رود.
  • ضدیخ مقاومت اولیه و نهایی بتن را افزایش می دهد.
  • کاهش پس زدن بتن در روش شاتکریت یا پاششی است
  • علاوه بر این ضد یخ بتن میزان گرد و خاک ناشی از پاشش بتن خشک را کاهش می دهد.

معایب استفاده از ضد یخ در بتن

اما این ماده یک عیب نیز دارد، آن هم اینکه اگر به اندازه و به جا مورد استفاده قرار نگیرد منجر به کاهش کارایی بتن خواهد شد. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید