فوم بتن چیست؟

0
2257
فوم بتن

فوم بتن یک نوع ماده پوششی جدید است که مصارف بسیاری در ساختمان سازی دارد. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این بتن سبک امروزه معماران و مهندسان عمران در قسمت­ های مختلف سازه از آن بهره می برند. اختراع فوم بتن یا همان بتن سبک به سال ۱۹۲۳ در آمریکا باز می گردد. اما استفاده از آن در کل دنیا طی سال­ های اخیر رشد چشم گیری داشته است.

این ماده به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم در ساختمان سازی موثر بوده و هزینه های بنا را کاهش می دهد. در درجه اول استفاده از بتن سبک وزن سازه را کاهش و مقاومت آن را افزایش می دهد. از طرفی بتن سبک عایق حرارتی می باشد. بنابراین استفاده از آن هم هزینه های نگهداری بنا را کاهش داده و هم باعث کم شدن مصرف انرژی می شود. پس در هر دو صورت به کار گیری فوم بتن توجیه اقتصادی دارد.

در درجه اول استفاده از بتن سبک وزن سازه را کاهش و مقاومت آن را افزایش می دهد. از طرفی بتن سبک عایق حرارتی می باشد. بنابراین استفاده از آن هم هزینه های نگهداری بنا را کاهش داده و هم باعث کم شدن مصرف انرژی می شود. پس در هر دو صورت به کار گیری فوم بتن توجیه اقتصادی دارد.

بتن سبک کاربردهای بسیاری دارد. از آن می توان در دیوار سازی، بلوک های سقفی سبک، پر کردن چاه فاضلاب، پر کردن حفره های تونل و … استفاده نمود. در ادامه برخی از مهم ترین کاربردهای فوم بتن بیان می شود. پس با ما همراه باشید.

کاربرد فوم بتن

کاربردهای بتن سبک

  • شیب بندی پشت بام
  • این ماده وزن بسیار کم و نفوذناپذیری بالا دارد.
  • عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی
  • بدون هیچ گونه عملیات اضافی نیز می توان سقف را ایزوگام نمود.
  • پر کردن حفاری های انجام شده در لایه های زیرین جاده ها
  • ساخت بلوک های سبک غیر باربر
  • پر کردن حفره ها

بنابراین به نظر می رسد استفاده از بتن سبک برای پشت بام گزینه ای مناسب است. این ماده در سقف های شیروانی نیز اثرات مثبتی همچون محکم شدن ورق ها و کاهش هدر رفت حرارت را دارد. به علاوه در صورت وقوع زلزله های شدید باعث سبک شدن آوار می گردد.

ساختار متفاوت بتن سبک

بیشترین کاربرد فوم بتن در کف سازی است. این نوع بتن جایگزین پوکه ریزی شده است. استفاده از آن می تواند باعث سبک سازی بنا تا ۳۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع شود. ضمن آن که عایق حرارتی و صوتی بهتری نیز می باشد. بتن سبک سرعت اجرای بالایی دارد و از این حیث نیز حائز اهمیت است.

از بتن سبک می توان برای زیر سازی جاده ها و راه های درون شهری و برون شهری استفاده نمود. بتن سبک هیچ گونه نشستی ندارد. بنابراین برای پر کردن حفاری های انجام شده در لایه های زیرین جاده ها بسیار عالی است. بتن سبک جایگزینی ایده آل برای مصالح دانه ای به شمار می رود.

ساخت بلوک های سبک غیر باربر از دیگر کاربردهای بتن سبک است. این بلوک ها را می توان با استفاده از قالب مخصوص و در اندازه های دلخواه ساخته و از آن برای دیوار چینی استفاده نمود.(البته دیوارهای جدا کننده). خوبی این بلوک ها در آن است که وزن کمی دارند و با استفاده از چسب بتن یا ملات به راحتی بر روی هم سوار می شوند.

یک کاربرد فوم بتن پر کردن حفره هاست. این حفره ها می توانند در تونل ها یا چاه های فاضلاب باشند. یا اینکه ممکن است یک معدن متروک یا حفره های بلا استفاده در تاسیسات شهری باشد. همچنین می توان از آن در فضای پشت دیوارهای حایل یا به عنوان ماده پرکننده بلوکاژ کف بنا استفاده نمود. این ماده مقاومت بالایی داشته و نسوز است. از این رو می تواند به عنوان یک ماده پوششی برای ستون و تیر های بنا های فولادی مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که گفته شد فوم بتن عایق صدا و حرارت است. به همین علت می تواند در دیوار انواع گرم خانه، سردخانه یا سالن های عایق صدا استفاده شود. برای این منظور بتن سبک با استفاده از قالب بندی مخصوص به شکل عمودی و یکپارچه ریخته می شود. همچنین از این ماده می توان برای عایق بندی لوله های برودتی یا حرارتی استفاده نمود.   

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید