ابر روان کننده کربوکسیلاتی چیست؟

0
2228
کربوکسیلات،ابر روان کننده بتن

کاربرد ابر روان کننده کربوکسیلاتی، در کاهش آب به کار رفته در ساخت بتن است. یکی از دغدغه های ساخت سازه های بتنی افزایش استحکام و کاهش آب اختلاط بتن است. هر چه درصد آب کمتر باشد، بتن از کیفیت و استحکام بالاتری برخوردار است. برخی افزودنی ها همچون روان کننده کربوکسیلات می تواند به پخش بهتر سیمان کمک کرده و کارایی بتن را ارتقا ببخشد.

ساختار سازنده ابر روان کننده کربوکسیلاتی

ماده اصلی تشکیل دهنده این محصول کربوکسیلات، اتر است. یک ابر روان کننده کروبوکسیلاتی با کیفیت باید غلظتی در حد روغن های صنعتی داشته باشد. رنگ آن نیز روشن و عسلی است. دقت کنید که اگر غلظت این محصول استاندارد نباشد مقدار استفاده از آن در هر بار بتن سازی افزایش می یابد. همچنین رنگ تیره در کربوکسیلات می تواند نشان از عدم کیفیت آن داشته باشد. در واقع این رنگ به شما اعلام می کند که در ساخت ابر کربوکسیلات اتر کمتری به کار رفته است.

در یک سازه بتنی کاهش تخلخل بتن و نفوذناپذیری نسبت به آب بسیار حائز اهمیت است. هر چه آب بتن کمتر باشد، ذرات سیمان بهتر و جدا از هم پخش می شوند. همچنین بتن بعد از خشک شدن مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. اما کاهش آب اختلاط بتن امکان پذیر نیست، مگر آنکه از ابر روان کننده کربوکسیلاتی  استفاده شود.

این روان کننده باعث می شود حتی با وجود کاهش آب، بتن روان بوده و به خوبی پخش شود. کاربرد ابر روان کننده کربوکسیلاتی  در ساخت بتن از این هم فراتر رفته و باعث کاهش شدید نفوذ پذیری آن نسبت به آب می شود. به علاوه مانند یک بهبود دهنده باعث می شود بتن در مقابل عوامل جوی همچون خشکی، رطوبت، گرمای شدید و یخبندان دوام بیشتری نشان دهد.

استفاده از کربوکسیلات اتر برای روان کردن بتن

مکانیسم عمل ابر روان کننده کربوکسیلاتی  بسیار جالب توجه است. مولکول های کربوکسیلات اتر یک لایه باردار تشکیل می دهند. سپس اطراف دانه های سیمان را احاطه کرده و مانع از چسبیدن آن ها به یکدیگر می شوند. کسانی که با بتن سر و کار دارند به خوبی به اهمیت این نکته واقفند. زیرا هرچه سیمان دانه تر باشد پخش راحت تری داشته و بعد از خشک شدن نیز محکم تر و نفوذ ناپذیرتر است.

مزایای استفاده از ابر روان کننده کربوکسیلات

  1. افزایش خاصیت اسلامپ بتن
  2. جلوگیری از حبس شدن هوا دربتن
  3. موجب شکل گیری سریع تر بتن و باز کردن قالب ها
  4. با انواع سیمان های SRC و پرتلند سازگاری دارد.
  5. این ماده باعث چسبندگی بیشتر سیمان به فولاد می شود.
  6. مقاومت خمشی و فشاری بتن را افزایش داده و منجر به ایجاد بتن خوش نما می شود.
  7. با مواد دیگری همچون پوزولانی و میکروسیلیس واکنش منفی نشان نمی دهد بنابراین به همراه آن ها نیز قابل استفاده است.
  8. با افزودن این ماده نیازی به ویبره کردن بتن ندارید. زیرا روانی لازم را برای آن ایجاد می کند.

نحوه استفاده از ابر روان کننده کربوکسیلات اتر

  • با توجه به حجم بتن مقدار مورد نیاز از ابر روان کننده کربوکسیلاتی  را محاسبه کنید.  این ماده را در ۲ برابر آب مورد نیاز اختلاط بتن حل کرده و رقیق کنید. سپس به تدریج به بتن در حال اختلاط اضافه کنید. همچنین می توانید این روان کننده را به بتن آماده نیز بیفزایید. در این حالت باید روان کننده و بتن را به خوبی مخلوط کنید. بهتر است به ازای بتن لازم برای هر متر مکعب حداقل یک دقیقه عمل میکس را انجام دهید.
  • یک روش دیگر استفاده از ابر کربوکسیلات ریختن مستقیم آن در تراک میکسر یا بچینگ است. این عمل باید در حین آماده کردن بتن انجام شود. در مورد استفاده از ابر روان کننده یک نکته مهم وجود دارد. آن هم اینکه به هیچ عنوان این ماده را بر روی سیمان خشک نریزید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید