آنی گیر بتن چیست؟

0
1881
آنی گیر بتن

آنی گیر بتن نوعی ملات مناسب آب بندی فوری بر پایه سیمان می باشد. استفاده از این ملات امروزه در صنعت ساختمان سازی و استفاده از سازه های بتنی دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد. که در ادامه با ویژگی ها و کاربرد آنی گیر بتن بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد آنی گیر بتن

از آنی گیربتن برای مسدود کردن مسیرهای نشتی به صورت فوری و آنی استفاده می شود. همچنین در مواقعی که سازه های بتنی دچار نشت های شدید می شوند. از این ملات برای جلوگیری از نشتی مایعات استفاده می شود. این ملات در کمتر از ۱۰ ثانیه به شدت سفت و سخت می شود و مانع از عبور آب و هر گونه مایعاتی می شود. این ملات ضریب انبساطی برابر با بتن دارد. از همین رو می تواند قدرت آب بندی خود را در طول عمر سازه های بتنی حفظ نماید. دلیل گیرایی بسیار بالای ملات آنی گیر بتن فورمولاسیون منحصر بفرد آن می باشد. وجود ترکیبات سیمان بهبود یافته و تغییر در رفتار های سیمان در هنگام تماس با آب می باشد. که این ویژگی شگفت انگیز موجب گیرایی سریع و سخت در سازه های بتنی می شود.

 از کاربردهای بسیار موثر آنی گیر بتن می توان به بهبود شرایط مکانیکی مقطع و افزایش مقاومت فشاری و خمشی سازه اشاره نمود. همچنین استفاده از این ملات در سازه موجب بالا رفتن میزان چسبندگی، دوام و پایداری ساختاری و شیمیایی سازه در برابر شرایط مختلف محیطی می شود. از این ملات آب بند در مخازن آب، سازه های هیدرولیکی و سازه های مشابه استفاده می شود. مقدار ملات استفاده شده در سازه با توجه به حجم سوراخ و عمق محل نشتی تعیین می شود.

کاربرد آنی گیر بتن

روش استفاده از آنی گیر بتن

نحوه استفاده از این ملات آب بند به این صورت است که، در ابتدا محل درز نشتی را به صورت جناقی (هفتی) باز کنید. سپس سطحی را که می خواهید از ملات آنی  گیر در آن بریزید را، از هر گونه مواد زائد و بی ثبات تمیز نمایید. در ادامه باید مقدار پودر مورد نیاز از این ملات را مشخص نمایید. و آن را با مقداری آب ترکیب نمایید. سپس خمیر به دست آمده را با استفاده از دستکش در محل درز بریزید. تنها نکته ای که در این مرحله باید مد نظر داشته باشید، مدیریت زمان است. از زمان آماده کردن ملات تا لحظه استفاده از آن در درز نشتی، حداکثر ۲۰ ثانیه می باشد. توجه داشته باشید که افزایش این زمان موجب سفت شدن ملات می شود. و دیگر امکان استفاده از این ملات وجود نخواهد داشت. همچنین به ازای هر ۳ واحد پودر آنی گیر، یک واحد آب استفاده نمایید.

ویژگی های آنی گیر بتن در سازه های بتنی

  • از ویژگی های بارز و مهم این ملات، می توان به قابلیت چسبندگی بالای این ملات به بتن، سنگ و آجر اشاره نمود.
  • این ملات پس از اجرا و سفت شدن هیچگونه ترک و انقباضی ندارد.
  • این ملات بلافاصله پس از استفاده به طور دائمی سفت خواهد شد.
  • بالا بودن سرعت بهره وری از سازه به دلیل بالا بودن گیرایی و رفع نشت آنی
  • افزایش عمر سازه به دلیل بالا بودن عمر ناحیه آب بندی
  • ملات آنی گیر بتن فاقد یون کلر می باشد.
  • همچنین به دلیل سهولت در استفاده از این ملات، نیاز به تخصص خاصی برای اجرای آن نمی باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید