فوق روان کننده ها

0
241
فوق روان کننده
فوق روان کننده

به منظور بهبود کارایی و کاهش ضعف های بتن از افزودنی های بتن مختلفی استفاده میگردد از جمله ی آن ها می توان به فوق روان کننده ها اشاره کرد.

استفاده درست از روان کننده ها نیازمند آگاهی بسیاری است.چراکه استفاده اشتباه ازممکن است آسیب زننده باشد.

کاربرد استفاده از فوق روان کننده ها

استفاده از فوق روان کننده ها کاربرد فراوانی ازجمله آن استفاده کمتر از سیمان در عوض مقاومت بالا با کم شدن میزان آب و آسان گشتن بتن ریزی قالب هایی با آرماتور انبوه و موقعیت های  صعب العبور استفاده از فوق روان کننده ها ) ابر روان کننده ها و سوپر روان کننده ها( نیز به میزان زیادی کاربردی است.فوق روان کننده ها میزان نیاز به آب را به طور چشم گیری کاهش می دهند و میزان مصرف آن را حدود پانزده درصد کمتر می کند چرا که دارای روان کننده هستند و این روان شدن سبب ایجاد وضعیتی یکنواخت می گردد ، در نتیجه میزان پمپ کردن و چسبندگی بهبود می یابد. ایجاد نماهای بهتر با ساخت و ریختن بتن روان تر و ساخت بتن های با دوام در برابر سولفات ها و سایر مواد شیمیایی همچنین محتوای حباب هوای بتن‌، اندکی افزایش می‌یابد‌، بخصوص در موردی که میزان استفاده از ماده افزودنی به عنوان فوق روان کننده بیش از حد باشد. جداشدگی دانه‌ها در هر دو موردی که از فوق روان کننده‌ مورد کاربرد قرار بگیرد، کم می شود به شرط آن که طراحی بتن درست باشد.

 استاندارد ASTM C494  در سه دسته A,D و E که به ترتیب مربوط به روان کننده بتن معمولی , روان کننده بتن کندگیر کننده و روان کننده بتن تندگیر کننده هستند, قرار می گیرند. این افزودنی ها علاوه بر دارا بودن خواص معمول روان کننده ها بر اساس نوع شان می توانند روند هیداتاسیون سیمان را دچار تغییراتی کرده و سبب دیر شدن یا سریع گشتن آن شده و یا بر آن موثر باشد. تاثیر این افزودنی ها بر مقاومت بتن در نسبت آب به سیمان مشابه با بتن شاهد : تاثیر روان کننده بتن کندگیر کننده بیشتر در سنین اولیه بوده که در هفته اول کمتر از مقدار مقاومت در حالت های دیگر می باشد و با توجه به یکسان بودن نسبت آب به سیمان مقاومت دراز مدت نمونه ها  تقریبا است.

مواد افزودنی فوق روان کننده بتن معمولاً به صورت مایع با محتوای ۳۰ تا ۴۰۰ درصد وزنی ماده فعال جامد است، معمولاً با آب اختلاط به مخلوط سیمان ترکیب می گردند. افزودن آن ها پس ازاضافه کردن  آب اختلاط نتیجه ی موثرتری را دارا می باشد. بعضی از مواد فوق روان کننده بصورت پودری مورد استفاده قرارمی گیرد. در این حالت این مواد قبل از افزودن آب به مصالح و سیمان اضافه می شوند. همچنین اگر میزان مصرف به اندازه و صحیح باشد گیرش را تغییر چندانی نمی دهد.اما آب پلاستیک کمی افزایش می یابد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید