فوق روان کننده بتن چیست؟

0
2371
فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن افزودنی هایی هستند که به منظور بهبود کارایی و کاهش ضعف های بتن مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده درست از روان کننده ها نیازمند آگاهی بسیاری است. چرا که استفاده اشتباه ممکن است آسیب زننده باشد.

کاربرد استفاده از فوق روان کننده بتن

استفاده از فوق روان کننده بتن کاربرد فراوانی از جمله موارد زیر را دارا می باشد:

  • استفاده کمتر از سیمان در عوض مقاومت بالا با کم شدن میزان آب و آسان گشتن بتن ریزی قالب هایی با آرماتور انبوه و موقعیت های  صعب العبور استفاده از فوق روان کننده ها (ابر روان کننده ها و سوپر روان کننده ها) نیز به میزان زیادی کاربردی است.
  • فوق روان کننده ها میزان نیاز به آب را به طور چشم گیری کاهش می دهند و میزان مصرف آن را حدود ۱۵درصد کمتر می کند چرا که دارای روان کننده هستند و این روان شدن سبب ایجاد وضعیتی یکنواخت می گردد ، در نتیجه میزان پمپ کردن و چسبندگی بهبود می یابد.
  • ایجاد نماهای بهتر با ساخت و ریختن بتن روان تر و ساخت بتن های با دوام در برابر سولفات ها و سایر مواد شیمیایی همچنین محتوای حباب هوای بتن‌، اندکی افزایش می‌یابد‌، بخصوص در موردی که میزان استفاده از ماده افزودنی به عنوان فوق روان کننده بیش از حد باشد. جداشدگی دانه‌ها در هر دو موردی که از فوق روان کننده‌ مورد کاربرد قرار بگیرد، کم می شود به شرط آن که طراحی بتن درست باشد.

 استاندارد ASTM C494 

در سه دسته A,D و E که به ترتیب مربوط به روان کننده بتن معمولی , روان کننده بتن کندگیر کننده و روان کننده بتن تندگیر کننده هستند, قرار می گیرند. این افزودنی ها علاوه بر دارا بودن خواص معمول روان کننده ها براساس نوع شان می توانند روند هیداتاسیون سیمان را دچار تغییراتی کرده و سبب دیر شدن یا سریع گشتن آن شده و یا بر آن موثر باشد.

تاثیر این افزودنی ها بر مقاومت بتن در نسبت آب به سیمان مشابه با بتن شاهد:

تاثیر روان کننده بتن کندگیر کننده بیشتر در سنین اولیه بوده که در هفته اول کمتر از مقدار مقاومت در حالت های دیگر می باشد و با توجه به یکسان بودن نسبت آب به سیمان مقاومت دراز مدت نمونه ها  تقریبا است.

مواد افزودنی فوق روان کننده بتن معمولاً به صورت مایع با محتوای ۳۰ تا ۴۰۰ درصد وزنی ماده فعال جامد است، معمولاً با آب اختلاط به مخلوط سیمان ترکیب می گردند. افزودن آن ها پس ازاضافه کردن  آب اختلاط نتیجه ی موثرتری را دارا می باشد. بعضی از مواد فوق روان کننده بصورت پودری مورد استفاده قرارمی گیرد. در این حالت این مواد قبل از افزودن آب به مصالح و سیمان اضافه می شوند. همچنین اگر میزان مصرف به اندازه و صحیح باشد گیرش را تغییر چندانی نمی دهد.اما آب پلاستیک کمی افزایش می یابد.

فوق روان کننده بتن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید