سیمان ضد آب

0
192

کاربرد سیمان ضد آب

سیمان ضد آب نسل جدیدی است که بسیار کاربردی می باشد و وظایف اساسی را انجام می دهد ازجمله ی این ها زیاد شدن طول مدت نگهداری سیمان و عدم نفوذ آب و طوبت بر آن است و این مزیت بسیار خوبی است چرا که یکی از مشکلات سیمان مدت زمان نگه داری آن و واکنش سریع آن با آب و دی اکسید کربن است. پس متریال مناسبی برای استفاده در استخرها و منبع های آب می باشد.

سیمان ضد آب سیمانی ویژه و ترکیبی است. از سیمان پرتلند و سیمان الومینات و سدیم کلسیم دانه های سیلیکا و برخی از افزودنی های خاص به عمل می آید. اسیدهای چرب (اسید اولئیک، اسید استئاریک یا اسید لاکتیک) هستند که خواص بتن را تغییرات خوبی می دهند. از بزرگترین مشکلاتی که در خصوص سیمان معمولی وجود دارد این است که نگهداری آن در بلند مدت موجب رطوبت به قسمت های داخلی آن رخنه کرده و به مرور زمان خاصیت اش ار بین می رود. وجود اسیدهای چرب در سیمان ضد آب کمک می‌کند که این رطوبت به قسمت ‌های داخلی ورود پیدا نکند و سیمان برای مدت زمان بسیار بیشتری کاربرد دارد. و همچنین هنگامی که این سیمان در سازه به کار می‌رود، به هنگام ترکیب شدن قسمت های اصلی بتن در میکسر، در اثر اصطکاک این لایه اسید چرب از بین می روند و سیمان به حالت شکل ابتدایی اش برگردد.

مهمترین کاربرد سیمان ضد آب

کاربرد های سیمان ضد آب به بخش های مختلفی مربوط می گردد. مهمترین کاربرد از این سیمان، استخرها، مخازن آب زیرزمینی و طبقات پایین زیرزمین‌ها است که به احتمال زیاد بیشتر در معرض رطوبت قرار دارند. سیمان ضد آب به این پروژه‌ها کمک می‌کند که نفوذ رطوبت به سختی انجام شود. کاربرد دیگر این سیمان، به دیوارهای باربر و دیوارهای پشت بند مربوط می گردد امکان استفاده از آن ها در دودکش‌ها و لوله‌های سیمانی برای امتحانات نیز موجود است. حتی در برخی از پروژه‌های بزرگ نیز می‌توان از این سیمان در سدسازی و احداث تونل در جاده‌ها بکارگرفت.

مزایای استفاده از سیمان ضد آب

  • امکان نگهداری بیشتر از سیمان برای پروژه‌هامدت دار
  • جلوگیری از واکنش بارطوبت و دی اکسیدکربن
  • جلوگیری از ورود رطوبت به داخل
  • پیشگیری از اتلاف سیمان
  • کاهش هرینه ها
  • استفاده راحت و ساخت بتن های معمولی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید