ضد یخ بتن

0
288
ضد یخ بتن

هنگامی که بتن تازه در معرض انجماد قرار گیرد، ۲۰ تا ۴۰ درصد مقاومت بتن کاهش میابد. مواد افزودنی ضد یخ بتن با توجه به خصوصیات و کاربرد آن در بتن ریزی هوای سرد سعی بر آن دارد تا از کاهش مقاومت بتن جلوگیری کند.

بتن معمولی از کلرید کلسیم به عنوان ترکیبات تسریع کننده برای جبران اثرات بازدارندگی آبرسانی آهسته بتن در دماهای کم استفاده شده است. این ترکیب در زیر دمای انجماد مؤثر نیست. از این رو ، برای شرایط آب و هوایی قطب شمال ، ترکیبات خاص لازم است. یکی از این موارد ، ترکیبات ضد یخ است.

کاربرد ضد یخ بتن

  • کنترل و جلوگیری از تغییر دمای سریع در بتن در هوای سرد
  • جلوگیری از ترک خوردگی بتن
  • عدم کاهش مقاومت بتن در هوای سرد
  • جلوگیری از احتمال یخ زدگی بتن

مواد افزودنی ضد یخ بر وضعیت فیزیکی آب مخلوط بکار رفته در بتن ریزی تأثیر می گذارد. این ها می توانند تا حدود زیادی نقطه انجماد آب را تحت فشار قرار دهند و در دماهای کمتر از -۳۰ درجه سانتیگراد نیز قابل استفاده هستند. این می تواند تمدید دوره فعالیت ساخت و ساز را فعال کند.

یخ زدن بتن تازه ریخته شده یک عمل تدریجی است که به میزان سرمای هوا‌، عیار سیمان در بتن‌، مقادیر آب مصرفی در طرح اختلاط و چگونگی نگهداری و عمل آوری بتن بستگی دارد. با توجه به نقطه انجماد آب و روند انتقال حرارت در بتن  رخ می‌دهد.

افزایش ۹ درصدی حجم آب که به واسطه یخ زدن آن در بتن رخ می‌دهد باعث می‌شود مقدار فشار منبسط کننده در بتن از مقاومت کششی بتن تجاوز نموده و منجر به بروز تخریب و خسارت شود. دامنه خسارت وارده به بتن از پوسته شدن سطحی تا از هم پاشیدگی کامل است. این عامل سبب افت غیر قابل جبران مقاومت فشاری بتن خواهد بود. بنابراین نیاز به استفاده از نوعی مواد افزودنی بتن از قبیل افزودن ضدیخ بتن بدون داشتن اثرات مخرب، جهت کاهش آب و افزایش اسلامپ‌، بتواند از یخ زدن بتن در دماهای پائین جلوگیری نماید، کاملا مشهود است.

ضدیخ به عنوان یک عامل تعدیل کننده ی اثرات مخرب شرایط جوی بر بتن می باشد.

ضد یخ ها با کاهش دمای انجماد آب متناسب با میزان آن در بتن و نقش تسریع کنندگی در بتن در دمای زیر صفر درجه دارد.

مزایای استفاده از ضد یخ بتن

  • مواد افزودنی ضد یخ از نظر فن آوری ساده و برای بتن ریزی هوای سرد مفید است.
  • این ترکیب به بهبود انسجام ، به حداقل رساندن مفاصل سرد ، نشت شن و پلاستیک کمک می کند.
  • تخمین زده می شود که این هزینه ها صرفه جویی بیشتری در مقایسه با سایر روش های تصفیه بخار یا محفظه های بتنی داشته باشد.
  • ترکیبی از مواد ضد یخ با عوامل کاهش دهنده آب یا عوامل ورودی هوا به افزایش مقاومت بتن در برابر عمل سرمازدگی و خوردگی کمک می کند.
ضد یخ بتن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید