استفاده از باد برای تهویه ساختمان

0
2936
تهویه

استفاده از باد و پنجره به عنوان سیستم تهویه ساختمان

احتمالاً شایع ترین شکل تهویه طبیعی تهویه بادی است. در اصل ، این همان باز کردن یک پنجره در خانه شماست تا احساس نسیم کنید. برای کنترل کیفیت هوا در داخل یک ساختمان ، صرفاً بدون هزینه و سازگار با محیط زیست است. البته وقتی در مقیاس بزرگتر استفاده می شود، با سیستمی که توسط متخصصان تهویه محاسبه می شود ، می تواند تأثیر بیشتری داشته باشد. بسیاری از ساختمان های بزرگ تجاری و صنعتی از اثر باد یا تهویه متقابل بهره می گیرند. با بهره گیری از حرکت هوای طبیعی می توانند هوای گرم و راکد را از داخل ساختمان خارج کرده و آن را با هوای خنک و تازه جایگزین کنند. با اجرای صحیح ، این روش می تواند سال راحتی را برای ساختمان و کارمندان فراهم کند. هنگامی که باد با ضلع یک ساختمان برخورد می کند ، فشارهای مختلفی به طرف های مختلف ساختمان وارد می شود. طرف مستقیمی که در مقابل باد قرار دارد بیشترین نیروی هوا را تجربه می کند و در نتیجه فشار هوا بیشتر است. در همین حال ، طرف مقابل فشار هوای کمتری را تجربه می کند.این اختلاف فشار باعث می شود هوا حرکت کند و سرعت خود را تغییر داده و به دنبال تعادل باشد. هوای طرف فشار بالاتر با سرعت بیشتر به سمت هوا در طرف فشار پایین جریان می یابد. در حالت ایده آل ، طرف کم فشار داخلی ساختمان است و افزایش سرعت حرکت هوا نسیم خنک کننده است.بار دیگر در سمت کم فشار باعث می شود هوای داخلی با فشار هوای کمتری به بیرون به سمت آن گردش کند. این باعث می شود حرکت هوا در طول ساختمان افزایش یابد و دوباره احساس نسیم را تسریع کند بهره وری از این نوع تهویه طبیعی تا حد زیادی به جهت و نیروی باد در آن روز بستگی دارد. باد یک واسطه ثابت نیست و عوامل مختلفی وجود دارد که به طور روزانه رفتار آن را تعیین می کند.

آب و هوای محلی ، سازه های اطراف و آب و هوا تأثیر خود را بر باد اطراف می گذارد.برخی از شهرها بادگیرتر از سایرین هستند ، این خیلی ساده است. علاوه بر این ، یک ساختمان واحد که توسط بسیاری از ساختمان های دیگر احاطه شده است ، اثرات متفاوتی از باد خواهد دید. میزان مبادله هوا که می تواند در داخل ساختمان رخ دهد به سرعت باد و نحوه گردش آن در ساختمان های دیگر در یک محیط شهری مربوط می شود.

در مرحله بعد ، عواملی مانند شکل ساختمان و جهت گیری آن (به عنوان مثال طرف ورودی با جهت عادی باد است) همگی تاثیری در تأثیر باد اثر می گذارند.رفتار متناقض و غالباً غیرقابل پیش بینی طراحان باد ، طراحان تهویه را مجبور می کند تا سرعت و جهت های مختلف باد را به خود اختصاص دهند. با این حال ، باد نیز می تواند خیلی قوی باشد. این می تواند شرایط یا شرایط ناراحت کننده ای ایجاد کند که به روند کار آسیب برساند. هدایت صحیح و مداوم باد به داخل ورودی ساختمان می تواند یک چالش باشد.سرانجام ، کنترل باد آسان نیست ، و استفاده از اثر باد با اطمینان بسیار دشوار است. پیشرفت های فن آوری ، مانند مدل سازی رایانه CFD ، پیش بینی تغییر باد و تغییر را آسان تر می کند. شما هرگز نمی توانید باد ۱۰۰٪ پیش بینی کنید ، اما یک مدل رایانه خوب می تواند نزدیک شود.به عناصر طبیعی متکی است. (باد)بسیار مؤثر و بسیار آرامش بخش استدر اکثر مناطق دنیا در اکثر اقلیم ها مناسب است. هزینه عملیاتی ندارد سرمایش ارزان قیمت. تولید گازهای گلخانه ای مصرف انرژی ندارد. عوامل غیرقابل پیش بینی (سرعت و جهت) آن را متناقض می کند می تواند گرد و غبار یا هوای آلوده را وارد ساختمان کند وزش باد شدید می تواند منجر به درجه حرارت بیش از حد سرد یا ناآرامی باد شود وزن کردن جوانب مثبت و منفی تهویه اثر باد بسیار مهم است. ببینید آیا ساختمان شما می تواند از این روش خنک کننده قدرتمند و رایگان استفاده کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید