روش های متداول سیستم گرمایش از کف چیست؟

0
1753
گرمایش از کف

امروزه با افزایش جمعیت انسان ها در کره ی زمین و همچنین محدود بودن منابع طبیعی در جهان تامین انرژی به یک امر مهم و قابل تامل تبدیل شده است. گرم کردن ساختمان ها و اپارتمان ها و مناطقی که مردم در آن سکونت دارند از جمله ضروریات می باشد که نیازمند انرژی به سزایی است. استفاده از سیستم گرمایشی از کف روشی تازه در تمامیه کشورهای اروپایی و امریکایی است و بسیار به صرفه تر و امن تر و گرم شدن تمامیه قسمت های منزل به صورت یکسان و متعادل است و همچنین اشغال کردن جا، سیاه شدن دیوار ها که نتیجه سایر روش های دیگر است را در پی ندارد.

سه روش متداول گرمایش از کف

  • گرمایش با هوای گرم
  • گرمایش با جریان الکتریسته
  • گرمایش از طریق اب گرم

به دلیل اینکه هوا نمی تواند گرمای زیادی را درخود نگاه دارد روش هوای گرم در موارد مسکونی چندان به صرفه نیست و روش الکتریکی نیز فقط زمانی مقرون به صرفه است که قیمت انرژی الکتریکی کم باشد. درمقایسه با دو روش ذکر شده، سیستم گرمایش با آب گرم ( هیدرولیک) مقرون به صرفه تر و خوشایندتر می باشد. بدین خاطر سال های متوالی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. روش گرمایش از کف به عنوان راحت ترین، سالم ترین و طبیعی ترین روش برای گرمایش شناخته شده است. همانطور که افراد در یک روز سرد زمستانی توسط تشعشع خورشید احساس گرما می نمایند دراین روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تشعشعی (تابشی) از کف دریافت می کنند و یقیناً احساس آسایش بیشتری خواهند نمود.

در ساختمان هائی که دارای سقف بلند می باشند استفاده از سیستم گرمایش از کف باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جوئی در مصرف سوخت می شود، به این خاطر که در سایر روش ها (مانند رادیاتور و بخاری) هوای گرم در اثر کاهش چگالی سبک شده و به سمت سقف می رود و اولین جائی را که گرم می کند سقف می باشد (این موضوع به طور واضح در سمت چپ شکل زیر مشخص می باشد). به علت بالا بودن دمای هوا در کنار سقف میزان انتقال حرارت آن به سقف از هرجای دیگر بیشتر است و این عامل باعث اتلاف مقدار زیادی انرژی می شود.

در روش گرمایش از کف ابتدا قسمت پائین که مورد نیاز ساکنین است گرم می شود. يكي ديگر از مزايای استفاده از سيستم گرمايش از كف در روش های ذوب برف می باشد بطوريكه از اين روش براي ذوب يخ يا برف موجود در پياده روها، لنگرگاه های بارگيری، جاده ها، ورودی ساختمان ها و بيمارستان ها، باند فرود هواپيما و زمين های ورزشی از جمله زمين فوتبال و غيره كه دسترسی آسان و سريع به محل الزامی است می توان استفاده كرد. بطوريكه اين روش علاوه بركاهش هزينه های برف روبی و نمك پاشی، در حفظ ساختار موارد گفته شده بسيار موثر خواهد بود.
یکی دیگر از مزایای استفاده از روش گرمایش از کف که امروزه بسیار مورد توجه واقع می شود آسایش و راحتی افراد می باشد، به طوریکه آسایش و راحتی فرد در محل سکونتش بدون اینکه از هر بابت دارای محدودیت باشد فراهم می شود. در نظر بگیرید که بدن شما در یک اتاق بگونه ای گرم شود که شما در هنگام استراحت هیچگونه هوای گرمی را استنشاق نکنید وتنفس شما بسیار ملایم صورت گیرد، این بهترین روش گرم کردن در یک آپارتمان و یا یک منطقه صنعتی است. همه اعضای بدن شما بخصوص پا که بیشترین فاصله را با قلب دارد همیشه گرم خواهد ماند و این برای انسان بسیار مطلوب خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید