واتراستاپ چیست؟

0
825

 واتراستاپ یا همان آب بند جزیی ضروری در سازه های بتن آرمه می باشد و وظیفه ی واتراستاپ جلوگیری از ورود آب و سایر مایعات در درز ها می باشد. معمولا برای چسبندگی بهتر با محیط واتراستاپ را آج دار تولید می کنند و همچنین این عنصر ضروری در سازه های بتنی باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشد تا بتواند در حجم های بزرگ بتن ریزی و با انواع مختلف مقاطع متناسب ابعاد سازه ها از نظر ضخامت، نوع آج و …..طراحی گردد.

همچنین باید به مقاومت واتراستاپ ها در شرایط مختلف مانند محیط های قلیایی توجه داشت در غیر این صورت در محیط های قلیایی بتن کیفیت مورد نظر خود را از دست می دهد و دچار تغییر حالت می شود و سازه نشست می کند و به این دلیل که بتن ها مسیولیت تحمل بارهای فشاری سازه را دارند، سازه به طور کلی کیفیت خود را از دست می دهد، اینجاست که ضرورت استفاده از واتراستاپ و همچنین اثر سو آب های روان بر کیفیت بتن مشخص می شود.

واتراستاپ ها را باید در مفاصلی که دو بتن مختلف بین آن ها استفاده شده است به کار برد زیرا این مکان ها بیشترین ضعف و خرابی را در مقابل مایعات به خصوص آب  دارند.

انواع واتراستاپ ها

واتراستاپ ها در سه نوع پی وی سی، هیدروفیل و واتراستاپ بنتونیتی می باشند.

واتر استاپ های پی وی سی

این نوع واتراستاپ در اندازه های مختلف به بازار عرضه شده است. این نوع از آب بند ها وقتی در مفصل های بتنی قرار می گیرند از ورود هر نوع از مایع ها به داخل جلوگیری می کنند. این نوع از آب بند ها سدی را در مسیر عبور آب با بیشترین طول مسیر ایجاد می کنند و در دو نوع به بازار عرضه می شوند( حفره دار و تخت)

واتراستاپ هیدروفیلی

این نوع از آب بند ها برای رفع نشت در درز های اجرایی به کار می رود.

واتراستاپ بنتونیتی

خاصیت ارتجاعی  زیاد با افزایش چشم گیر حجم را دارا می باشد.

استفاده از واتراستاپ ها در مناطق شمالی ایران به دلیل وجود آب های زیرزمینی جزو ضروری ترین اصول ساختمان سازی می باشد.

واتراستاپ (۱)

مزایای استفاده از واتراستاپ ها:

  • مقاومت کششی مناسب در زمان جابجایی درز ها و همچنین مقاومت شیمیایی مطلوب در مقابل عوامل خوردنده جزو مهم ترین مزایای این نوع از مصالح ساختمانی می باشد.
  • آب بند ها باعث به وجود آمدن درگیری به بتن پس از گیرش نهایی می باشد، نصب آسان و ساده با گیره های مخصوص نیز از مزایای آب بند می باشد. تنوع در سایز باعث می شود از آن ها در انواع مختلف درز های متحرک و ثابت استفاده شود.
  • مقاومت بسیار بالا در مقابل فشار های هیدرو استاتیکی و کارایی مساوی و برابر با طول عمر مفید بتن  نیز جزو همین مزایا می باشد.

واتراستاپ ها به دلیل سهولت در اجرا نیاز به نیروی کار خاض ندارد و پیمانکاری که سقف و ستون را اجرا می کند می تواند به راحتی از عهده این کار بر بیاید و به این نکته توجه داشته باشید نیمی از عرض آب بند ها در بتن ریزی مرحله نخست و نیم دیگر در مرحله دوم نصب گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید