افزودنی بتن چیست؟

0
2979
مواد افزودنی بتن

استفاده از مواد افزودنی بتن مناسب در تولید بتن ها یکی از مواردی است که در تولید بتن با کیفیت بالا و استحکام مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه در صنایع تولید بتن برای کارهای ساختمانی، تولید بتن به منظورهای ویژه و برای اهداف خاصی انجام می گیرد و برای هر نوع کار، نوع خاصی از بتن مورد نیاز است که بایستی تولید شده و به مصرف برسد.

از جمله این بتن ها که از مواد افزودنی بتن در تولید آن ها استفاده شده است، می توان به ساخت بتن های با مقاومت زیاد، ساخت بتن هایی با مواد پوزولانی به مقدار زیاد، بتن های ضد آب و ضد شستوشو و … اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مواد افزودنی آشنا کرده و خاصیت های این مواد را برای شما ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

مواد افزودنی بتن چه نوع موادی هستند؟

مواد افزودنی بتن، موادی هستند که حاوی موادی مثل سنگدانه، آب و … می باشد که به بتن اضافه می شوند تا خواص بتن را اصلاح کرده و موجب افزایش مقاومت بتن می شوند و آن را برای استفاده در کارهای ساختمانی آماده می سازند.

مقدار استفاده از مواد افزودنی به بتن

مقدار اضافه کردن این افزودنی ها، بایستی بسیار دقیق و حساب شده باشد. زیرا در صورتی که مقدار این مواد موجود در بتن زیاد و یا کم باشد، می تواند باعث کاهش کیفیت بتن تولیدی و کاهش مقاومت و استحکام آن شود. لذا بایستی در هنگام اضافه کردن مواد افزودنی ، بسیار دقت نمود تا بتن با کیفیت بالا تولید شود.

فواید استفاده از انواع مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی بتن، موادی هستند که باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن می شوند. در ادامه این مقاله، قصد داریم تا در مورد خواص این مواد افزودنی به صورت تیتروار مواردی را اشاره کرده و همچنین درباره مزیت های بتنی که دارای مواد افزودنی می باشد، به بحث بپردازیم.

 1. این محصول باعث جلوگیری از ایجاد واکنش های قلیایی، بین سیمان و سنگندانه های موجود در بتن می شود.
 2. موجب تولید بتن با مقاومت بالا، و همچنین مقاوم در برابر یخ زدگی و شسته شدن می شود.

خواصی که بتن دارای مواد افزودنی دارا می باشد به شرح زیر می باشند:

 1. این نوع بتن، دارای کارایی بالا بوده و در مقایسه با بتن بدون این مواد ، دارای کاربرد بیشتری می باشد و در ساختمان سازی برای افزایش استحکام سازه ها در بتن ریزی بیشتر از این نوع بتن استفاده می شود.
 2. افزایش میزان قابلیت پرداخت بتن
 3. استفاده از مواد افزودنی بتن، باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن تولیدی می شود.
مواد روان کننده، به عنوان یکی از مواد افزودنی بتن

انواع مواد افزودنی بتن

انواع مواد افزودنی بتن عبارتند از:

 • فوق روان کننده های بتن
 • شتاب دهنده ها
 • کند گیر کننده ها
 • کاهنده آب
 • افزونه ها و فیلرها

فوق روان کننده های بتن

فوق روان کننده های بتن موادی هستند که برای ارتقا کیفیت و مقاومت بتن به آن اضافه می شوند. این مواد از اجزا آلی و یا ترکیب مواد آلی و غیر آلی تشکلیل می شوند. این افزودنی علاوه بر افزایش روانی بتن با توجه به انتخاب و خواسته شما می تواند ویژگی های دیگری نیز در مقاوت و افزایش کارایی بتن اعمال گرداند.

شتاب دهنده های بتن

شاب دهنده ها با افزایش فرآیند آبگیری سیمان موجب کاهش زمان گیرش و تسریع در زود سخت شدن بتن می شوند.

کند گیر کننده ها

کندگیر کننده ها کاملا عکس شتاب دهنده ها عمل کرده و با کاهش فرآیند آبگیری سیمان موجب افزایش زمان گیرش و تاخیر زمان سخت شدن بتن می شوند. از این افزونی اعلب در زمان بتن ریزی در هوای گرم و مناطق گرمسیری و حمل و نقل های طولانی استفاده می گردد.

مواد افزودنی کاهنده آب

این افزودنی پس از بتن ریزی به بتن اضافه می شود.این نوع افزودنی در تقسیم بندی کند گیر کننده ها قرار می گیرد. این افزودنی بطور متوسط بین ۵ تا ۱۰ درصد میزان آب بتن را کاهش می دهند و موجب افزایش اسلامپ و کارایی بتن، بدون نیاز به افزودن آب می شوند.

افزونه ها و فیلرها

با استفاده از این افزودنی ها حدود ۲۰ تا ۱۰۰ درصد وزنی سیمان پرتلند به بتن افزوده می شوند. این افزودنی فواید متنوعی از جمله این موارد را دارا می باشد:

 • مقاوت بتن را در برابر ترک خوردگی افزایش می دهد.
 • موجب بهبود وضعیت منافذ بتن می شود.
 • دوام بتن را در برابر حملات شیمیایی افزایش می دهد.

افزودنی های بتن برای افزایش کارایی و کاربرد بتن و کاهش هزینه ها و دگرگون کردن بعضی ویژگی های بتن با در نظر گرفتن شرایط محیطی خود مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که بهبود روز افزون بتن به عنوان یکی از پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی مورد توجه بسیاری از صنعتگران هست و خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید