کیورینگ بتن یا عمل آوری بتن چیست؟

0
1093
کیورینگ یا عمل آورنده بتن چیست؟

پس از انجام فرایند بتن ریزی؛ نوبت به عملیات کیورینگ بتن به وسیله عمل آورنده بتن می‎رسد. اهمیت عمل‎آوری بتن خود را در پایداری و مقاومت سازه تا پایان عمر بنا نشان خواهد داد. کیورینگ بتن همان پروسه‌ای است که در آن هیدراسیون سیمان انجام خواهد شد. با توجه به اینکه به صورت مستمر، رطوبت وجود دارد، اگر دما مناسب باشد، بتن با گذشت زمان سخت خواهد شد. سرعت این سخت شدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر تنها به عوامل بیرونی توجه کنیم، عوامل محیطی و آب هوا  و حفظ رطوبت، دو عامل موثر است. 

مواد کیورینگ یا عمل آورنده بتن

مواد کیورینگ یا عمل آورنده بتن
 1. افزودنی‌هایی که مستقیما عمل آورنده بتن هستند
 2. روان‌کننده‌ها و کاهش دهنده‎های آب معمولی
 3. ابر روان کننده‎ها و کاهش دهنده‎های آب
 4. روان‎کننده‎ها و موادی که سرعت گیرایی بتن را کم می‎کنند
 5. افزایش دهنده سرعت گیرایی بتن و کسب مقاومت
 6. هواسازها و حباب سازها

عمل آوری بتن براساس آیین نامه

اگر آیین نامه  ACI را ملاک قرار دهیم، مدت عمل آوری را بر اساس مدت زمانی که طول می‌کشد تا بتن به مقاومت ۷۰ درصدی برسد تعیین می‌کنند. معمولا  زمان رسیدن به مقاومت مشخصه را  7 روزه در نظر میگیرند الیته باید در نظر داشت که ممکن است زودتر از ۷ روز هم این فرآیند اتفاق بیفتد که بستگی به افزودنی بتن و دمای محیط دارد. نکته‌ای که باید در نظر داشت در مورد نسبت آب به سیمان است که هر چه این نسبت کمتر باشد، اقدامات بیش‎‌تری برای کیورینگ به وسیله عمل آورنده بتن و نگهداشتن رطوبت در آن نیاز خواهد بود اگر سیمان زیر ۰٫۵ درصد رطوبت داشته باشد به افزایش رطوبت نیاز خواهید داشت.

۵ سوال اساسی در مورد کیورینگ و عمل آورنده بتن

این بخش به عنوان راهنمایی کلیدی برای انجام عملیات عمل آوری بتن جمع آوری شده است.

 کیورینگ بتن چند روز طول می‎‌کشد؟

برای اکثر سازه‎های بتن، برای عمل آوری بتن می‎توان ۷ روز را درنظر گرفت. دوره‎ی عمل آوری در دماهای بالاتر از ۵ درجه سانتی‎گراد (۴۰ درجه فارنهایت) باید دست کم ۷ روز تا رسیدن به مقاومت ۷۰ درصدی ( مقاومت خمشی و فشاری) زمان داد. در صورتی پروژه‌ای برای استفاده از بتن با مقاومت بالا و برای دماهای بالاتر از ۱۰ درجه سانتی‎گراد ( ۵۰ درجه فارنهایت) مد نظر باشد، این زمان حتی تا ۳ روز هم می‎تواند کاهش پیدا کند.

در صورتی که عمل آوری بتن به درستی انجام نشود چه خواهد شد؟

در صورتی که کیورینگ به وسیله عمل آورنده بتن بر اساس پروتکل‎های استاندارد انجام نشود؛ خرد شدگی ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر از سطح بالایی رخ خواهد داد که تَرَک ایجاد شده باعث مقاومت تمام سازه را به خطر می‎اندازد و مغایر با استانداردهای ایمنی است.

آیا اگر پس از بتن ریزی باران ببارد اشکالی دارد؟

عمل آوری بتن پس از بتن ریزی فرآیند حساسی را طی می‎‌کند. در صورتی که ریختن بتن زیر باران باشد ممکن است مقاومت بتن را به مخاطره بیندازد و تمایل به جذب غیار افزایش پیدا کنید و امکان پوسته پوسته شدن سطح بتن وجود خواهد داشت. دقت داشته باشید که پس از آسیب‎دیدگی، ترمیم آن دشوار و در برخی موارد غیر ممکن است. پس از بهتر است اجازه ندهید که حین بتن ریزی و کیورینگ، باران روی آن ببارد. 

زمان مورد نیاز برای عمل آوری بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. مقاومت مشخصه بتن
 2. شرایط آب و هوایی محل اجرای پروژه
 3. شرایط تابش خورشید به سازه حین اجرا و پس از آن
 4. اندازه و شکل سنگدانه‎ها
 5. نسبت‌های اختلاط

حداقل زمان لازم برای کیورینگ بتن چقدر است؟

در جدول زیر، حداقل زمانی که باید منتظر بمانید تا فرآیند کیورینگ بتن انجام شود، به طور خلاصه نشان داده شده است:

حداقل زمانی که باید منتظر بمانید تا فرآیند کیورینگ بتن انجام شود

جمع بندی:

کیورینگ به وسیله عمل آورنده بتن فرآیندی تحت کنترل است. در واقع بتن با از دست دادن رطوبت طی هیدراتاسیون سیمان فرایند عمل آوری را طی می‎کند. معمولا در کیورینگ، اضافه کردن آب و رطوبت دهی نقش مهمی ایفا می‎کند. عمل آوری نقش بسیار مهمی در پایداری و دوام بتن دارد. در صورتی که کیورینگ مناسب صورت گیرد و دارای رطوبت کافی برای ادامه پیدا کردن هیدراتاسیون باشد، مقاومت و پایداری، ابعاد استاندارد، مقاومت در برابر انجماد و ذوب شدگی، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن افزایش پیدا خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید