نحوه انتخاب واتراستاپ

0
1445
نحوه انتخاب واتراستاپ

نوع شکاف به شما نشان خواهد داد که کدام واتراستاپ بتن را باید انتخاب کنید. عمقی که این شکاف‎ها قرار گرفته‎اند و اینکه آیا شکاف جابجا خواهد شد یا ثابت می‌ماند و یا شکاف از نوع اجرایی است یا انبساطی تعیین خواهد کرد که نوع پی وی سی بهتر است یا انوع هیدروفیلی. میتوانید قیمت واتر استاپ را در کپکو کالا مشاهده بفرمایید. اگر آب‌بندی برای مخازن آب شرب است که باید از انواع غیر سمی استفاده شود، اگر دسترسی به شکاف مشکل است، باید از روش‌های نوین استفاده کرد و تجربه سازه‌های آبی به مرور نشان خواهد داد که تا چه اندازه می‌توان به عملکرد آب‌بندها اعتماد کرد.

انتخاب میان انواع واتراستاپ بتن از جنس PVC

انواع واتراستاپ بتن از جنس PVC

مقطعی که برای واتراستاپ  بتن پیش‌بینی می‌شود، بستگی به منفذی دارد که قرار است واتراستاپ در آن کارگزاری شود. انتخاب واتراستاپ بتن بستگی به ثابت ماندن یا جابجا شدن درز نسبت به هم دارد. اگر واتراستاپ جابجایی نداشته باشد نوع ثابت و اگر درز نصب به هم دارای حرکت باشد باید نوع متحرک آن را انتخاب کنید.

انتخاب واتراستاپ بتن از دو جهت دیگر اهمیت دارد. یکی اینکه آیا قرار است واتراستاپ در عمق کار قرار گیرد یا در سطح و دیگر اینکه سازگاری واتراستاپ با ماده قیر چگونه است. همانطور که می‌دانید هر منفذی که در بتن ایجاد شود تبدیل به کانالی خواهد شد که آب از آن عبور می‌کند. زمانی که واتراستاپ در مقطعی از بتن قرار می‌گیرد در واقع باید مانع عبور آب شود، البته این در شرایطی است که اطراف واتراستاپ را به طور کامل با بتن پوشش داده شود.

نحوه ساخت واتر استاپ پی وی سی

برای تهیه واتراستاپ بتن از جنس PVC از موادی مانند وینیل کلراید، پلی گرانول و افزودنی‌های ( تثبیت کننده و پلاستیزه ) استفاده می‎شود و به مواد برخی  فیلترها را هم باید افزود که نصب فیلتر این روزها به دلیل کاهش کیفیت کارایی آبند ممنوع شده و و این مواد در کارخانه توسط دمای مناسب شکل‌پذیر می‌شود، سپس از قالب عبور داده می‌شود و به صورت نوار در می‌آید. به این عمل اکسترود می‌گویند. در این مرحله با تنظیم وزن مواد افزودنی می‌توان الاستیسیته و دوام واتراستاپ بتن را تغییر داد و یا تحت کنترل درآورد. واتراستاپ بتن از جنس پی وی سی، برای هدایت آب با ارتفاع هد ۲۰۰ متر هم کارایی دارد.

این مطلب را هم بخوانید: بررسی آزمون کشش در واتراستاپ

این مطلب را هم بخوانید:نحوه استفاده از واتر استاپ

واتراستاپ پی وی سی تخت یا حفره دار

دو نوع واتراستاپ بتن بر اساس شکل شکاف وجود دارد که با نام تخت و حفره دار شناخته می‌شود. برای کار گذاشتن واتراستاپ پی وی سی، دو شرایط ویژه را باید در نظر بگیرید. یکی اینکه آیا آب‌بند شکاف‌های انقباضی و انبساطی قرار است به کار رود یا اینکه قرار شکاف‌های مقطعی را پوشش دهد. در مورد اول از واتراستاپ پی وی سی نوع حفره‌دار استفاده می‌شود و در مورد دوم از واتراستاپ پی وی سی نوع تخت.

اهمیت کنترل کیفیت واتراستاپ پی وی سی

واتراستاپ پی وی سی در عمق بتن قرار می‌گیرد بنابراین امکان تعویض نخواهد داشت و تا آخر عمر سازه باقی خواهند ماند. به همین دلیل کنترل کیفیت آن‌ها الزامی و حیاتی است. موارد زیر را در انتخاب واتراستاپ بتن از جنس PVC در نظر داشته باشید:

  1. در بازرسی با چشم غیرمسلح در واتراستاپ بتن از جنس پی وی سی نباید شاهد هیچ تَرَک، سوراخ، ناهماهنگی در نه سطح واتراستاپ و نه در مقاطع قابل رویت آن باشیم.
  2. نسبت ضخامت واتراستاپ پی وی سی به عرض آن باید ۰٫۰۱۲ تا ۰٫۰۱۸٫
  3. دست کم دو برآمدگی که ارتفاع آن‌ها ۰٫۵ سانتی‌متر است برای مهار هر قسمت آن باید تعبیه شده باشد.
  4. بلندی دندانه‌های ریز واتراستاپ پی وی سی حداقل یک میلیمتر باشد و فاصله آن‍ها در بالاترین حد ۱۰ میلیمتر.
  5. استحکام جنس لاستیکی آن بین ۶۲ تا ۷۲ باشد.
  6. مقاومت کششی آن در دو جهت ارتفاع و عرض و در دمای اتاق دست کم ۱۲ مگا پاسکال باشد.
  7. برای اینکه تحت کشش بتواند مقاومت کند لازم است دست کم تا ۳۰۰ درصد ازدیاد طول داشته باشد و مقاومت آن در مقابل پاره شدن دست کم ۱۲ مگا پاسکال باشد.
  8. اگر تا ۲۸ روز در محلول آهک قرار گیرد یا یکسال در معرض هوازدگی باشد یا درون خاک گیاهی گذاشته شود یا حتی در تماس با قیر مذاب قرار گیرد که این مورد در مورد واتراستاپ بتن سازگار با قیر صادق است، مقاومت کششی و ازدیاد طول آن نباید بیش از ۲۰ درصد تغییر کند و سختی آن نیز نباید کمتر از ۵۰ درصد پایین بیاید.

این مطلب را هم بخوانید: واتر استاپ چیست؟

انتخاب واتراستاپ هیدروفیلی یا بنتونیتی

هر دوی این آب‌بندها از نوع منبسط شونده هستند و برای پوشش دادن شکاف انبساطی چاره‌ای جز آب‌بند پی وی سی ندارید اما واتراستاپ بنتونیتی و هیدروفیلی برای شکاف‌های اجرایی انتخاب بهتری است. عملکرد هر با افزایش حجم مرتبط است. زمانیکه با رطوبت تماس پیدا می‌کند افزایش حجم داشته و به این ترتیب مانع نفوذ آب می‌شود. این شیوه‌های آب‌بندی برای شکاف‌های اجرایی ایده‌آل است و در مقایسه با نوع پی وی سی عملکرد بهتری دارد، سمی نیست، اجرا بسیار ساده‌ای دارد و برای نقاط غیرقابل دسترس قابل استفاده است.  

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید