هوازی بتن پروژه چیست؟

0
29
آشنایی با هوازی بتن

هدف اصلی از ایجاد حفره هوایی در بتن با استفاده از هوازای بتن افزایش دوام بتن پس از سخت شدن در برابر تغییرات آب و هوایی است و مقاومت در برابر انجماد و ذوب شدگی. هدف ثانویه افزایش کارایی بتن در فاز نیمه جامد حین اجرا است. انقباض و انبساط آب محبوس شده داخل بتن در فصول مختلف موجب شکست خواهد شد و می‌توان با مواد هوازی بتن جلوی این شکست را گرفت.

این مواد دارای عملکرد فیزیکی هستند. معمولا مواد آب دوست و آبگریزی هستند که در سطح اشتراک هوا و آب داخل خمیر سیمان با کاهش کشش سطحی آب امکان ایجاد حباب هوا را حین اختلاط خواهند داد. این حباب‌های ریز با حباب‎‌های محبوس که در حالت عادی اختلاط بدون افزودنی در بتن تشکیل می‌شود تفاوت دارد معمولا اندازه‌های آن کوچکتر است.

هوازی بتن، نمایی بی خط و خش

تابستان گذشته محل پروژه‌ای بتن ریزی شده است، سال بعد اوایل بهار گذارتان به همان محل می‎افتد و با صحنه عجیبی مواجه می‌شوید. هنوز یک سال نگذشته بتن پر شده از ترک‌های متعدد و هر کدام  از این ترک‌ها دردسرساز است. اگر به دنبال مقصر می‌گردید احتمالا مجبور هستید یقه آب را بگیرید!

خاصیت انبساطی و انقباضی آب در فصول زمستان و تابستان باعث می‌شود تا تغییر حجم بدهد و این تغییر حجم قدرتی خواهد داشت که نه فقط در ساختار بتن که در واقع سنگ دست‌ساز انسان است بلکه در تمامی سنگ‌های طبیعی با تمام شکوه و عظمت آن موجب شکست شود. چرخه ذوب و انجماد آبی که داخل حفرات نفوذ داشته به دلیل خاصیت طبیعی آب و تغییر حجم یک سال نشده ترک‌های متعددی را در سطح بتن ایجاد کرده و باید به دنبال چاره بود. چاره این مشکل هوازی بتن است.

هوازی بتن همه فضای خالی را آب پر کند، بخشی به هوا اختصاص داده شود. به این ترتیب فضای کافی برای حرکت انبساطی و انقباضی آب وجود خواهد داشت و فشار آن موجب شکست بتن نخواهد شد.

هوازای بتن

آیا هوازی بتن موجب تقویت بتن می‎شود؟

افزایش کارایی بتن به معنای کاهش مقاومت فشاری آن است. بنابراین با افزایش حفرات هوا در بتن و افزایش نسبت آب به سیمان در نهایت شاهد بهبود کارایی بتن خواهید بود و زمانی که کارایی بتن افزایش پیدا کند، مقاومت فشاری آن کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین مقاومت فشاری و به نسبت کمتری، مقاومت خمشی هوازی بتن کاهش پیدا خواهد کرد.

آیا از هوازی بتن گران تمام می‎شود؟

افزودنی‌های هوازی بتن معمولا در مقایسه با سایر افزودنی‌های بتن ارزان است و در پایان پروژه، هزینه‌های تعمیرات را نیز به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. در واقع شما هزینه خواهید کرد برای اضافه کردن ماده‌ای به بتن که در نهایت چندین برابر این هزینه برای کاهش هزینه‌های تعمیرات به شما باز خواهد گشت.

هوازی بتن فرآیندی است که با اضافه کردن افزودنی‌هایی در بتن ایجاد می‎شود. این افزودنی‌ها با قیمت مناسب در اختیار پیمانکاران قرار می‎گیرد اما دقت داشته باشید که اضافه شدن هر چه بیشتر هوا یک شمشیر دو لبه است. همانطور که می‌دانید نقطه قوت بتن، تحمل بالای آن در برابر فشار است. زیاد شدن هوا در حفرات بر مقاومت فشاری بتن تاثیر منفی می‌گذارد. باید مقدار هوازی بتن در حدی نگه داشته شود که مقاومت فشاری بتن در محدوده مجاز باقی بماند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید