بتن مگر چیست

0
77

بتن مگر یا بتن نظافت  در واقع یک بتن با عیار سیمان کم (بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان بر مترمکعب) است که برای آماده کردن بستر خاک برای قرار دادن آرماتور و صفحه گذاری مورد استفاده قرار میگیرد و برای عدم ارتباط مستقیم بتن پایه ای با خاک و ایجاد سطحی صاف برای مراحل دیگرو تراز شدن برای فوندانسیون و جلوگیری از اینکه خاک اب بتن را بکشد.

در هنگام اجرای این نوع بتن مانند سایر کارهای اجرایی رعایت نکاتی برای بازدهی مناسب و کارایی قابل قبول این بتن ضروری است که در ادامه به چندین مورد آن اشاره شده است؛

۱- قبل از اجرای بتن خاک بستر باید مرطوب شود تا آب بتن جذب خاک نگردد و بتن پوک نشود.

۲- شفته آهک باید قبل از اجرای بتن مرطوب شود تا آب بتن را جذب نکند.

۳- بتن مگر باید زمانی بر روی شفته آهک اجرا شود که  مقاومت شفته به ۵/۱ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع رسیده باشد. ( شفته آهکی زمانی به مقاومت ۵/۱ کیلوگرم بر متر مربع رسیده است که اثر کفش پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند.)

۴- بتن مگر معمولا توسط دستگاه های بتونیر کوچک ساخته می شود. دقت شود که بتن درون دستگاه حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب، به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد.

۵- این نوع بتن معمولا جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق تر فاصله گذاری آرماتورها از کف اجرا می شود بنابراین باید دقت شود که سطح تمام شده آن تمیز و یکنواخت باشد تا آرماتوربندی بهتر اجراگردد

۶- بعد از ریختن بتن، بسته به دمای هوا، باید حدود ۱۰ ساعت سطح آن مرطوب نگه داشته شود. بعد از گذشت یک روز می توان عملیات بعدی را اغاز نمود.

اگر قرار باشد بتن مگر بر روی شفته آهک ایجاد شود باید سطح شفته آهک مرطوب شود تا آب بتن را جذب نکند زیرا با جذب شدن آب بتن، بتن پوک می شود. باید توجه داشت که شفته به مقاومت ۱/۵کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.

پس از اجراى عمليات پى كنى و مشخص نمودن كف پى، لازم است كه يك لايه ى ۵ تا ۱۰ سانتى مترى بتن ريخته شود. اين لايه ى ۵ تا ۱۰ سانتى مترى بتن، بتن مِگر (نظافت و پاكيزگى) ناميده مى شود. بتن مِگر‌، بتنى غيرمسلح (بتن بدون ميلگرد) است. دلايل اجراى بتن مِگر به شرح پایین است

  • سطح زير فونداسيون به صورت تراز باشد و عمليات اجرايى پى آسان تر باشد.
  • باعث ايجاد فاصله بين زمين طبيعى و پى شده ومانع از جذب آب بتن فونداسيون توسط زمين میگردد.

اجرای بتن مگر ابزار الات مختص خود را طلب میکند و به نوعی بتن ریزی محسوب میگردد وسايل ساده‌ى بنّايى از قبيل شمشه‌ى آهنى، شيلنگ تراز، تراز، متر‌، كمچه، تخته ماله، استامبولى و … نياز به ابزار عمومى ساخت از جمله بيل، فرقون براى انجام اصولی و درست بتن ریزی به ماشين آلاتى همچون ميكسر پمپ بتن، ويبراتور و … نیاز داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید